ATV Safari

ATV Safari

Her defasında farklı rotaları keşfedebileceğiniz ATV Safari sırasında 180 CC, 11 HP'lik ATV'lerle doğaya çıkılıyor. 20 dönüm arazi üzerinde kurulu Homeros Vadisi Bornova'da merkeze çok yakın olmasına rağmen şehrin stres ve gürültüsünden uzak bütün günü hiç sıkılmadan geçirebileceğiniz bir ortam sunuyor.

Safari sırasında öncelikle kullanılacak ekipmanın tanıtımı yapılır ve ekipmanlar dağıtılır. Eğitmenler tarafından verilen 15 dakika teorik ve 15 dakika araç üzerinde pratik eğitimden sonra öncü ve artçı rehberler önderliğinde 1,5 saat süren ATV Safari turuna başlanır. Amaç tamamen doğal olan orman içi parkurda yer alan dere ve çamur geçişleri, dik iniş ve çıkışlar, dar patikalar ve yangın yollarını kullanarak güvenli bir şekilde parkuru tamamlamaktır.

Profesyonel ATV eğitmenleri tarafından güvenli sürüş ve offroad teknikleri eğitimi verilir. 16 yaşından büyük ve eğitim alan herkes ATV kullanabilir.

ATV

 

NASIL KULLANILIR?

ATV’leri kullanmak aslında oldukça basit. Motosiklet ya da bisikletlerde olduğu gibi önde iki elinizle kavrandığınız bir düzeneği var. Sağ elinizle kavradığınız kolun hemen alt bölümünde, ön, arka ve boş olmak üzere üç vitesi bulunuyor. Aynı kolun ön tarafında, baş parmağınızla aşağıya çekebildiğiniz bir gaz kolu var. Buraya uyguladığınız güç kadar hızınız artıyor. Sol elinizle tuttuğunuz kolun hemen altına ise bir fren mekanizması yerleştirilmiş. Bu fren ön tekerlekleri kilitliyor. Sağ ayağınızın altında, arka frenleri devreye sokan bir tür pedal var. Genellikle durmak veya yavaşlamak istediğinizde sol elinizin altındaki fren kolunu sıkmak yetiyor. Araçta, bunların dışında sizin hiç müdahale etmek zorunda kalmadığınız, yalnızca durunca ve yeniden çalıştırırken kullandığınız bir otomatik vites bölümü var.

KİMLERE HİTAP EDİYOR

ATV safari, 16-17 yaştan itibaren herkesin katılabileceği, kolay bir aktivite. Ehliyet ya da otomobil, motosiklet gibi araçları kullanma tecrübesi aranmıyor. Zaten safari öncesi kısa bir toplantı yapıp, her türlü bilgiyi veriliyor. Safari 1- 1,5 saat sürüyor. Parkurlar 15-20 kilometre uzunluğunda. ATV ile daha önce hiç tanışmamış bile olsanız birkaç kilometre sonra araca iyice alıştığınızı fark ediyorsunuz.

Parkur, bazı pistlerde geniş ama buraları da F-1 pisti zannetmeyin. Yollar bazen patika haline geliyor. Daracık çamurlu toprak yolda ilerlerken karşınıza traktör çıkma olasılığı var. Tabii ki trafik kurallarına göre patikada ya da arazide bile olsanız yol traktörlerin, bunu unutmayın, kenarda bekleyin.